ΕΚΤΑΚΤΗ συνεδρίαση στο Δημοτικό Κατάστημα Θέρμου την 28  Μαΐου  2021 ημέρα Παρασκευή  και  ώρα    12.00 μμ

Σας καλούμε, σύμφωνα  με τις διατάξεις του άρθρου 75 παρ.6  του Ν.3852/2010 σε  δημόσια ΕΚΤΑΚΤΗ συνεδρίαση στο Δημοτικό Κατάστημα Θέρμου την 28  Μαΐου  2021 ημέρα Παρασκευή  και  ώρα   12.00 μμ για συζήτηση και λήψη αποφάσεων  στα παρακάτω θέματα:

1. Έγκριση της  μελέτης για την : «Προμήθεια εξοπλισμού για την λειτουργική αναβάθμιση της ΕΕΛ Θέρμου», συνολικού προϋπολογισμού 731.600,00 €, προτεινόμενης στο  Πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης» στα πλαίσια της Πρόσκλησης ΑΤ02 , στον Άξονα Προτεραιότητας «Περιβάλλον- Ολοκληρωμένη διαχείριση αστικών λυμάτων»

1. Έγκριση της  μελέτης για την «Προμήθεια, εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία συστήματος τηλεελέγχου, τηλεχειρισμού και ελέγχου διαρροών εγκαταστάσεων ύδρευσης του Δήμου Θέρμου», συνολικού προϋπολογισμού 2.504.800,00 €, προτεινόμενης στο  Πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης» στα πλαίσια της Πρόσκλησης ΑΤ03 , στον Άξονα Προτεραιότητας «Περιβάλλον- Παρεμβάσεις και δράσεις βελτίωσης της διαχείρισης ενέργειας και αξιοποίηση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στις υποδομές διαχείρισης υδάτων και λυμάτων»

1. Έγκριση της μελέτης για την : «Προμήθεια, εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία Φωτοβολταϊκού Σταθμού ισχύος 173,72 kW για βελτίωση της ενεργειακής αυτονομίας με χρήση (Α.Π.Ε.) του Δήμου Θέρμου», συνολικού προϋπολογισμού 305.933.00 , προτεινόμενης στο  Πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης» στα πλαίσια της Πρόσκλησης ΑΤ03 , στον Άξονα Προτεραιότητας «Περιβάλλον- Παρεμβάσεις και δράσεις βελτίωσης της διαχείρισης ενέργειας και αξιοποίηση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στις υποδομές διαχείρισης υδάτων και λυμάτων»

1. Έγκριση της μελέτης για έργο : «Βελτίωση ύδρευσης οικισμών Δήμου Θέρμου», συνολικού προϋπολογισμού  ………….  , προτεινόμενης στο  Πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης» στα πλαίσια της Πρόσκλησης ΑΤ01 , στον Άξονα Προτεραιότητας «Περιβάλλον – Υποδομές ύδρευσης»

1. Υποβολή αίτησης χρηματοδότης στο Πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης», στον Άξονα Προτεραιότητας «Περιβάλλον- Ολοκληρωμένη διαχείριση αστικών λυμάτων» της Πράξης με τίτλο: «Προμήθεια εξοπλισμού για την λειτουργική αναβάθμιση της ΕΕΛ Θέρμου»

1. Υποβολή αίτησης χρηματοδότης στο Πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης», στον Άξονα Προτεραιότητας «Περιβάλλον-Παρεμβάσεις και δράσεις βελτίωσης της διαχείρισης ενέργειας και αξιοποίηση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στις υποδομές διαχείρισης υδάτων και λυμάτων» της Πράξης με τίτλο: «Παρεμβάσεις βελτίωσης της διαχείρισης ενέργειας και αξιοποίηση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στις υποδομές ύδρευσης του Δήμου Θέρμου»

1. Υποβολή αίτησης χρηματοδότης στο Πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης», στον Άξονα Προτεραιότητας «Περιβάλλον- Υποδομές ύδρευσης» της Πράξης με τίτλο: «Βελτίωση ύδρευσης οικισμών Δήμου Θέρμου»

1. ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΡΙΣ (3) ΜΗΝΕΣ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ ΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ JCB Ο ΠΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΛΟΓΩ COVID ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΘ.3/2021 ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ Ν.4722/2020 ΑΡ.39 ΠΑΡ.2, ΤΟ Ν. 4764/2020, ΤΟ Ν.4745/2020 ΑΡΘΡΟ 74 ΠΑΡ.2 ΚΑΙ ΤA ΑΡΙΘ.91546/24-12-2020 & 9755/8-2-2021 ΕΓΓΡΑΦA ΥΠΕΣ

Τα παραπάνω θέματα επείγουν λόγω λήξης των προθεσμιών του Προγράμματος «Αντώνης Τρίτσης»   και για λόγους αντιμετώπισης της πανδημίας Covid-19.