Προληπτικοί έλεγχοι για COVID-19 στο Δήμο Θέρμου και στο Δήμο Ξηρόμερου από την Π.Ε Αιτωλοακαρνανίας

Συνεχίζονται οι προληπτικοί δειγματοληπτικοί έλεγχοι για Covid 19 σε περιοχές της Αιτωλοακαρνανίας, κατόπιν σχετικού αιτήματος της Αντιπεριφερειάρχη Π.Ε Αιτ/νίας Μαρίας Σαλμά. Για τη διενέργεια των δωρεάν ελέγχων, σε πολίτες που θα προσέρχονται με το αυτοκίνητο (drive through), αλλά και πεζοί, η κινητή μονάδα αιμοληψίας της Π.Ε Αιτωλοακαρνανίας θα βρίσκεται την Παρασκευή 15 Ιανουαρίου από τις 9:30 π.μ έξω από την κεντρική βιβλιοθήκη του Δήμου Θέρμου. Οι έλεγχοι θα πραγματοποιηθούν σε συνεργασία με τον ΕΟΔΥ και τη Δ/νση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Π.Ε Αιτ/νίας, στα πλαίσια της ενίσχυσης από την Π.Δ.Ε, των προληπτικών μέτρων για τον περιορισμό της διάδοσης του νέου κορωνοϊου.