Τακτική δημόσια συνεδρίαση στο Δημοτικό Κατάστημα Θέρμου την  10 Νοεμβρίου  2020 ημέρα Τρίτη  και ώρα 13.00 μμ

Σας καλούμε, σύμφωνα  με τις διατάξεις του άρθρου 75  του Ν.3852/2010 σε τακτική δημόσια συνεδρίαση στο Δημοτικό Κατάστημα Θέρμου την  10 Νοεμβρίου  2020 ημέρα Τρίτη  και ώρα 13.00 μμ για συζήτηση και λήψη αποφάσεων  στα παρακάτω θέματα:

θΕΜΑΤΑ

1ο:Έγκριση απόδοσης  λογαριασμού του εντάλματος προπληρωμής για την επέκταση δικτύου φωτισμού  με τοποθέτηση 4 στύλων ΦΟΠ και 3 απλών Φ/Σ στη θέση ΧΑΛΙΑΔΙΑ του Δήμου Θέρμου.

2ο:Έγκριση απόδοσης λογαριασμού του εντάλματος προπληρωμής για την επέκταση δικτύου ΦΟΠ– Τοποθέτηση φωτιστικών σωμάτων .

3ο:Έγκριση απόδοσης λογαριασμού του εντάλματος προπληρωμής για την επέκταση δικτύων ΦΟΠ του Δήμου μας με τοποθέτηση ενός στύλου ΦΟΠ και ενός απλού Φ/Σ στην θέση ΓΟΥΛΙ Κοινότητας Αγίας Σοφίας.

4ο:Αποδοχή ένταξης του Δήμου Θέρμου στο πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ» στο πλαίσιο της πρόσκλησης ΙΧ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΡΑΜΠΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΩΝ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΑΜΕΑ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ» και αναμόρφωση προϋπολογισμού.

5ο:Έγκριση του 2ου Πρακτικού ελέγχου των δικαιολογητικών κατακύρωσης της ανοικτής ηλεκτρονικής διαδικασίας για το έργο : «ΠΑΡΤΕΜΒΑΣΕΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΑΡΔΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ ΔΗΜΟΥ ΘΕΡΜΟΥ»

6ο:Έγκριση πρακτικού ελέγχου των δικαιολογητικών κατακύρωσης [πρακτικό 3]του ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την : «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΕΡΓΟΥ – ΔΙΑΜΟΡΦΩΤΗ ΓΑΙΩΝ [GRADER]  Δήμου Θέρμου.

7ο:Έγκριση του 1ου πρακτικού αποσφράγισης και αξιολόγησης  δικαιολογητικών και τεχνικών προσφορών και του 2ου πρακτικού αποσφράγισης και αξιολόγησης των οικονομικών προσφορών του ανοικτού διαγωνισμού για την προμήθεια : «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΟΦΟΡΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ ΔΗΜΟΥ ΘΕΡΜΟΥ»

8ο:’Εγκριση του 1ου Πρακτικού αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών ανοικτής ηλεκτρονικής διαδικασίας κάτω των ορίων για το έργο : «ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ ΘΕΡΜΟΥ»

9ο: Εισήγηση Οικονομικής Επιτροπής για αναμορφώσεις προϋπολογισμού έτους 2020

10ο: Διαγραφές-μειώσεις χρεών από τους χρηματικούς καταλόγους δημοτικών φόρων, τελών κ.α. ( άρθρο 174 του ν.3463/2006)

11ο: Ορισμός δικηγόρου για εξώδικη δήλωση προς τον ΟΤΕ δια την χρήση χώρου στο Τ.Κ. Πέρκου και να ασκηθεί αγωγή αποδόσεως του χώρου για να αναζητηθεί ενδεχόμενη αποζημίωση για παράνομη χρήση χώρου.

12ο: Ορισμός δικηγόρου για αγωγή της κ. Ελένης Καραδήμα κατοίκου Αναλήψεως κατά του Δήμου Θέρμου η οποία συζητείται ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών κατά την δικάσιμο της 24-11-2020.

13ο: Αξιολόγηση  κατάστασης οικονομικής ενίσχυσης απόρων κατοίκων για τα Χριστούγεννα.

14ο:Απαλλαγή τελών κοινοχρήστων χώρων λόγω Covid-19

15ο:Απαλλαγή τέλους λαϊκής αγοράς για ένα εξάμηνο λόγω Covid-19

16ο:Παραλαβή της τοπογραφικής και υδραυλικής μελέτης του έργου : Κατασκευή νέου εξωτερικού αγωγού ύδρευσης οικισμού Αγ. Ιωάννης Τ.Κ. Κόνισκας.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ